Co jsou to fotogramy ?

Fotogram je klasická fotografická technika, při které se fotografie zhotovuje bez negativu pomocí vržených stínů při osvitu světlem ze zvětšovacího přístroje neprůhledných nebo průsvitných předmětů aranžovaných přímo na fotocitlivém papíru. Exponovaný papír se pak klasicky vyvolá pomocí negativní vývojky a ustalovačem. Po promytí, vysušení a vyleštění je potřeba výslednou fotografii ještě vyretušovat (odstranit kazy). Fotogramy se nedají vytvářet digitální technikou.

Jaké známe typy fotogramů

  • Černo \ Bílý
    – zobrazení neprůhledných předmětů pouze ve dvou barvách
  • Více tonální
    – zobrazení průsvitných předmětů, přes které prochází odlišná intenzita světla, výsledek je prostorové zobrazení předmětů v odstínech šedi
    – vytvoření fotogramů postupnou expozicí různých, nebo shodných předmětů v odlišných časech do jednoho snímku

Ustalovač, aneb jak přijít o kalhoty

Odborný výcvik – První úkol

Po teoretické části na kurzu odborné výchovy jsme se poprvé dostali do klasické foto-komory. První úkol zněl: „Připravte pozitivní vývojku a ustalovač“. Mistr samozřejmě před vstupem upozorňoval: „Noste si pláště a pozor vývojka a ustalovač na oblečení dělá fleky“ jo, jo, jasně bylo slyšet v naší skupince při vchodu do fotokomory. Po prvním rozkoukání jsme se pustili do příprav.
U vývojky šlo vše jak od profíků, dokud nepřišla řada na ustalovač, lajdák jeden, pořad tvořil hrudky. Spolužačku napadlo: „Co tak rozmíchat roztok špachtlí“. Tu náhle při míchání „šplouch, šplouch“ a ustalovač na kalhotách. Co teď ? Kalhoty musely dolů a šly se čistit, závěr patřil fénu a kalhoty byly opět jak ze škatulky. Po celou dobu kamarádka chodila jen v dlouhém plášti a neměla žádné myšlenky na nějaký mistrův úkol. Záchrana oblečení pro holku je přece priorita číslo jedna. Naštěstí ve skupině v tu chvíli byly jenom holky a navíc ve fotokomoře je přece tma.